ACS709LLFTR-10BB-T
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
ACS709LLFTR-10BB-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Package / Case : 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±2%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 14.5mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 10A
Response Time : 4µs
Package : Tape & Reel (TR)
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 85mV/A
Linearity : ±0.25%
Supplier Device Package : 24-QSOP
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 4V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS709
Description : SENSOR CURRENT 10A
Contact Now
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)